Fox Electronics FVXO-PC73BR-224
FVXO-PC73BR-224 picture photo
Mfg. Part Number
FVXO-PC73BR-224
Brief Description
OSC VCXO 224.000MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
FVXO-PC73BR-224.pdf
Availability of FVXO-PC73BR-224
QUANTITY
FVXO-PC73BR-224 Order Process
Ship out your order
Specifications of FVXO-PC73BR-224
Internal Part NumberEIS-FVXO-PC73BR-224
TypeVCXO
Frequency224MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)120mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FVXO-PC73BR-224
Related LinksFVXO-PC, FVXO-PC73BR-224 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FVXO-PC73BR-224 Details Description
Related parts for FVXO-PC73BR-224
CONN RECPT 24POS .100 22-26 15AU datasheet.pdf
RES SMD 3.24KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
POWER SUPPLY SWITCHING 15V 0.5A datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.8VOUT 50W datasheet.pdf
MOZ 24VDC/24VDC ACT datasheet.pdf
WBL 22.5 HU BK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf