Pericom Semiconductor Corp. PXC500008
PXC500008 picture photo
Mfg. Part Number
PXC500008
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 125.000MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
PXC500008.pdf
Availability of PXC500008
QUANTITY
PXC500008 Order Process
Ship out your order
Specifications of PXC500008
Internal Part NumberEIS-PXC500008
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSaRonix-eCera™ PX
PackagingBulk
TypeXO (Standard)
Frequency125MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVDS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)47mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.079" (2.00mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)30µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PXC500008
Related LinksPXC5, PXC500008 Datasheet, Pericom Semiconductor Corp. Distributor
PXC500008 Details Description
Related parts for PXC500008
CABLE MCX/MCX 24" RG-316 datasheet.pdf
IC MOD/DEMOD BAL 2MHZ 20-CDIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HD ARRAY 143POS MALE GOLD datasheet.pdf
BRISTLE BRUSH 6" 50 W/ADAPTER datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
UMY5-3660 SAFETY MAT datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1507 WHITE datasheet.pdf
AM5 SWITCH .1A SPDT SIM RLLR LVR datasheet.pdf
DIODE FRED 20V 200V TO-262 datasheet.pdf