Fox Electronics FVXO-PC73BR-716.8
FVXO-PC73BR-716.8 picture photo
Mfg. Part Number
FVXO-PC73BR-716.8
Brief Description
OSC VCXO 716.8MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
FVXO-PC73BR-716.8.pdf
Availability of FVXO-PC73BR-716.8
QUANTITY
FVXO-PC73BR-716.8 Order Process
Ship out your order
Specifications of FVXO-PC73BR-716.8
Internal Part NumberEIS-FVXO-PC73BR-716.8
TypeVCXO
Frequency716.8MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)120mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FVXO-PC73BR-716.8
Related LinksFVXO-PC7, FVXO-PC73BR-716.8 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FVXO-PC73BR-716.8 Details Description
Related parts for FVXO-PC73BR-716.8
RES SMD 75 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.2M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER R/A SMD 8POS ZE datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY SNAP-IN W/FUSE 2A datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SLDR PIN datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
LED ASMT-JX3X WM WHT 3050K 6SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf