Samtec, Inc. FW-20-05-L-D-476-065
FW-20-05-L-D-476-065 picture photo
Mfg. Part Number
FW-20-05-L-D-476-065
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
CONN HDR 40 POS 1.27MM SMD
Datasheet Download
FW-20-05-L-D-476-065.pdf
Availability of FW-20-05-L-D-476-065
QUANTITY
FW-20-05-L-D-476-065 Order Process
Ship out your order
Specifications of FW-20-05-L-D-476-065
Internal Part NumberEIS-FW-20-05-L-D-476-065
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
SeriesFlex Stack, FW
PackagingTube
Number of Positions40
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.050" (1.27mm)
Length - Overall0.541" (13.74mm)
Length - Post (Mating)0.065" (1.65mm)
Length - Stack Height0.476" (12.09mm)
Length - Tail-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating)10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FW-20-05-L-D-476-065
Related LinksFW-20-05-L, FW-20-05-L-D-476-065 Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
FW-20-05-L-D-476-065 Details Description
Related parts for FW-20-05-L-D-476-065
IC MCU 8BIT 2KB EEPROM 8DIP datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG VIOLET 100' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
MOUNT CIRCULAR TO18 0.050" datasheet.pdf
RND SPACER 0.147" NYLON 24.38MM datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10K OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 0.5% 1/32W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156" datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf