Bourns Inc. FW10A33R0JA
FW10A33R0JA picture photo
Mfg. Part Number
FW10A33R0JA
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 33 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
FW10A33R0JA.pdf
Availability of FW10A33R0JA
QUANTITY
FW10A33R0JA Order Process
Ship out your order
Specifications of FW10A33R0JA
Internal Part NumberEIS-FW10A33R0JA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationModel FW/W/WS Series PKG Change
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesFWxxA
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)33
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesFusible
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.217" Dia x 0.472" L (5.50mm x 12.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FW10A33R0JA
Related LinksFW10A, FW10A33R0JA Datasheet, Bourns Inc. Distributor
FW10A33R0JA Details Description
Related parts for FW10A33R0JA
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR 1% 10UQFN datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X38MM HYDRO 230VAC datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 333.3 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC HD/SD ADAPTIVE CBL EQUALIZER datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 26.1K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS SKT datasheet.pdf