Bourns Inc. FW30A47R0JA
FW30A47R0JA picture photo
Mfg. Part Number
FW30A47R0JA
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 47 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
FW30A47R0JA.pdf
Availability of FW30A47R0JA
QUANTITY
FW30A47R0JA Order Process
Ship out your order
Specifications of FW30A47R0JA
Internal Part NumberEIS-FW30A47R0JA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationModel FW/W/WS Series PKG Change
Standard Package1
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesFWxxA
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)47
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFusible
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.630" L (6.50mm x 16.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FW30A47R0JA
Related LinksFW30A, FW30A47R0JA Datasheet, Bourns Inc. Distributor
FW30A47R0JA Details Description
Related parts for FW30A47R0JA
IC REG CTRLR BUCK PWM 16-HTSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 44.3VC SMA datasheet.pdf
IC REG BOOST 3.3V 0.16A SC70-6 datasheet.pdf
8369-16 CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
ANT TWO-WAY 902-960MHZ 1/4W SM datasheet.pdf
XCEDE HD 2W 3PVH 4COL WK datasheet.pdf
CABLE TIE 50 LB 15.35" RED datasheet.pdf
RES SMD 92K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 2A DO220AA datasheet.pdf