Bourns Inc. FW30A47R0JA
FW30A47R0JA picture photo
Mfg. Part Number
FW30A47R0JA
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 47 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
FW30A47R0JA.pdf
Availability of FW30A47R0JA
QUANTITY
FW30A47R0JA Order Process
Ship out your order
Specifications of FW30A47R0JA
Internal Part NumberEIS-FW30A47R0JA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationModel FW/W/WS Series PKG Change
Standard Package1
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesFWxxA
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)47
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFusible
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.630" L (6.50mm x 16.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FW30A47R0JA
Related LinksFW30A, FW30A47R0JA Datasheet, Bourns Inc. Distributor
FW30A47R0JA Details Description
Related parts for FW30A47R0JA
RES SMD 1K OHM 1% 3W 6927 datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
FUSE TELPOWER 70A 170V PWR DIST datasheet.pdf
IC FLASH 1GBIT 95NS 64EASYBGA datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 190MA 8.84 OHM datasheet.pdf
C-GRID DRSW TH HDR. 2CKT datasheet.pdf
FIXED IND 4.3UH 8.3A 9.8 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf