Bourns Inc. CR0805-FX-3010ELF
CR0805-FX-3010ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-3010ELF
Brief Description
RES SMD 301 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-3010ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-3010ELF
QUANTITY
CR0805-FX-3010ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-3010ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-3010ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)301
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-3010ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-3010ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-3010ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-3010ELF
RES ARRAY 2 RES 3.9K OHM 0606 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 14MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
IC CRYSTAL MULTIPLIER SS 8-USOP datasheet.pdf
CONN RCPT 5 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 182 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 991 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
ANALOG TIMER S1DXM MULTI-RANGE datasheet.pdf
SENSOR DISTRIBUTOR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT datasheet.pdf