EPCOS (TDK) B32672L1183K
B32672L1183K picture photo
Mfg. Part Number
B32672L1183K
Brief Description
CAP FILM 0.018UF 10% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
B32672L1183K.pdf
Availability of B32672L1183K
QUANTITY
B32672L1183K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32672L1183K
Internal Part NumberEIS-B32672L1183K
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32672L
PackagingBulk
Capacitance0.018µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC600V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32672L1183K
Related LinksB32672, B32672L1183K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32672L1183K Details Description
Related parts for B32672L1183K
IC VREF SERIES/SHUNT 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 100MHZ 24QSOP datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SOC SHDSL DUAL-CH 324-LBGA datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN +/-15VOUT datasheet.pdf