Bourns Inc. FW50A47R0JA
FW50A47R0JA picture photo
Mfg. Part Number
FW50A47R0JA
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 47 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
FW50A47R0JA.pdf
Availability of FW50A47R0JA
QUANTITY
FW50A47R0JA Order Process
Ship out your order
Specifications of FW50A47R0JA
Internal Part NumberEIS-FW50A47R0JA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationModel FW/W/WS Series PKG Change
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesFWxxA
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)47
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFusible
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.295" Dia x 0.709" L (7.50mm x 18.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FW50A47R0JA
Related LinksFW50A, FW50A47R0JA Datasheet, Bourns Inc. Distributor
FW50A47R0JA Details Description
Related parts for FW50A47R0JA
IDC CABLE - MSC20K/MC20G/MPL20K datasheet.pdf
CAP TANT POLY 680UF 3V 2917 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 6A TO220AC datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 12VA THRU HOLE datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2423 SMD datasheet.pdf
BOARD DAUGHTER FOR C8051T600E datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1.1A 8DFN datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf