ICCNEXERGY FWA180012A-13B
FWA180012A-13B picture photo
Mfg. Part Number
FWA180012A-13B
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 180W
Datasheet Download
FWA180012A-13B.pdf
Availability of FWA180012A-13B
QUANTITY
FWA180012A-13B Order Process
Ship out your order
Specifications of FWA180012A-13B
Internal Part NumberEIS-FWA180012A-13B
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesFWA180
Region UtilizedNorth America
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)15A
Power (Watts)180W
No Load Power Consumption500mW (Max)
Polarization-
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency89%
Operating Temperature0°C ~ 60°C
Output ConnectorRectangular, 6 Position
Size / Dimension8.20" L x 2.90" W x 1.60" H (208.0mm x 73.0mm x 39.0mm)
ApprovalsCB, CE, cTUVus
Power (Watts) - Max180W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FWA180012A-13B
Related LinksFWA1800, FWA180012A-13B Datasheet, ICCNEXERGY Distributor
FWA180012A-13B Details Description
Related parts for FWA180012A-13B
CAP CER 470PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 5.7V 0.3A SOT89-5 datasheet.pdf
FIXED IND 200NH 49A 0.5 MOHM SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CAP FILM 3900PF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf