Eaton (formerly Cooper Bussmann) FWC-6A10F
FWC-6A10F picture photo
Mfg. Part Number
FWC-6A10F
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE 6A 600V HS FERRULE
Datasheet Download
FWC-6A10F.pdf
Availability of FWC-6A10F
QUANTITY
FWC-6A10F Order Process
Ship out your order
Specifications of FWC-6A10F
Internal Part NumberEIS-FWC-6A10F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesFWC
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated600VAC, 700VDC
Current6A
Package / Case5AG, 10mm x 38.1mm
Size / Dimension0.406" Dia x 1.500" L (10.30mm x 38.10mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t4
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FWC-6A10F
Related LinksFWC-, FWC-6A10F Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
FWC-6A10F Details Description
Related parts for FWC-6A10F
FAN AXIAL 80X25.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IDC CABLE-ASS34A/ AE34G / APR34A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 47PF 630V NP0 1812 datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC INC KEY 200W 200V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 55.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.33K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT datasheet.pdf
OSC XO 11.2896MHZ CMOS SMD datasheet.pdf