Samtec, Inc. FWJ-18-01-T-S
FWJ-18-01-T-S picture photo
Mfg. Part Number
FWJ-18-01-T-S
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .156" 18POS SNGL TIN
Datasheet Download
FWJ-18-01-T-S.pdf
Availability of FWJ-18-01-T-S
QUANTITY
FWJ-18-01-T-S Order Process
Ship out your order
Specifications of FWJ-18-01-T-S
Internal Part NumberEIS-FWJ-18-01-T-S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesFWJ
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions18
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.156" (3.96mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.450" (11.43mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FWJ-18-01-T-S
Related LinksFWJ-18, FWJ-18-01-T-S Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
FWJ-18-01-T-S Details Description
Related parts for FWJ-18-01-T-S
CONN HEADER 6POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 200MA 1.15 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 110MA 9 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT FH 100POS 050 VERT datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf