Vishay/Dale RCL0612133KFKEA
RCL0612133KFKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL0612133KFKEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 133K OHM 1/2W 1206 WIDE
Datasheet Download
RCL0612133KFKEA.pdf
Availability of RCL0612133KFKEA
QUANTITY
RCL0612133KFKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL0612133KFKEA
Internal Part NumberEIS-RCL0612133KFKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)133k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL0612133KFKEA
Related LinksRCL0612, RCL0612133KFKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL0612133KFKEA Details Description
Related parts for RCL0612133KFKEA
CONN PLUG 68POS VERT SMD .050 datasheet.pdf
TVS DIODE 145VWM 234VC DO201A datasheet.pdf
RES 360 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 6POS datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CUTTER datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.23M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf