Eaton (formerly Cooper Bussmann) FWL-25A20FI
FWL-25A20FI picture photo
Mfg. Part Number
FWL-25A20FI
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE 25A 1200V HIGH SPEED
Datasheet Download
FWL-25A20FI.pdf
Availability of FWL-25A20FI
QUANTITY
FWL-25A20FI Order Process
Ship out your order
Specifications of FWL-25A20FI
Internal Part NumberEIS-FWL-25A20FI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesFWL
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated1200VAC, 1000VDC
Current25A
Package / CaseCylindrical, Alarm Indicating
Size / Dimension0.807" Dia x 5.000" L (20.50mm x 127.00mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FWL-25A20FI
Related LinksFWL-2, FWL-25A20FI Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
FWL-25A20FI Details Description
Related parts for FWL-25A20FI
CONVERT DC/DC 0.75 5.5V @ 5A SMD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 250MW SOT883 datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMB datasheet.pdf
CARDEDGE 56POS DL .100 GREEN datasheet.pdf
RES SMD 1.07K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC FPGA 147 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS SKT datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 50MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf