TE Connectivity Deutsch Connectors MS3470W22-55AW
MS3470W22-55AW picture photo
Mfg. Part Number
MS3470W22-55AW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN
Datasheet Download
MS3470W22-55AW.pdf
Availability of MS3470W22-55AW
QUANTITY
MS3470W22-55AW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470W22-55AW
Internal Part NumberEIS-MS3470W22-55AW
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470W22-55AW
Related LinksMS3470W, MS3470W22-55AW Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3470W22-55AW Details Description
Related parts for MS3470W22-55AW
SWITCH SLIDE SPDT 1MA 10V datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 1W DO41 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC OPAMP GP 730KHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
FAN AC AXIAL 10" 550CFM 230V datasheet.pdf
SYS 4 POWERED MICRO BIT SET 40PC datasheet.pdf
INSERTION BRIDGE 4POS GRAY datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CRYSTAL 14.31818 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf