Eaton (formerly Cooper Bussmann) FWP-20A14FI
FWP-20A14FI picture photo
Mfg. Part Number
FWP-20A14FI
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE 20A 700V 14.3X50.8MM UL CSA
Datasheet Download
FWP-20A14FI.pdf
Availability of FWP-20A14FI
QUANTITY
FWP-20A14FI Order Process
Ship out your order
Specifications of FWP-20A14FI
Internal Part NumberEIS-FWP-20A14FI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesFWP
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated700VAC, 700VDC
Current20A
Package / CaseCartridge, Non-Standard
Size / Dimension0.563" Dia x 2.000" L (14.30mm x 50.80mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t180
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FWP-20A14FI
Related LinksFWP-2, FWP-20A14FI Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
FWP-20A14FI Details Description
Related parts for FWP-20A14FI
Connector Receptacle 26 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
THERMISTOR NTC DISK 3.3KOHM 10% datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 130 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET HSHM 55POS 5ROW R/A datasheet.pdf