Eaton (formerly Cooper Bussmann) FWX-50A14F
FWX-50A14F picture photo
Mfg. Part Number
FWX-50A14F
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE 50A 250V FERRULE UL
Datasheet Download
FWX-50A14F.pdf
Availability of FWX-50A14F
QUANTITY
FWX-50A14F Order Process
Ship out your order
Specifications of FWX-50A14F
Internal Part NumberEIS-FWX-50A14F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesFWX
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Voltage - Rated250VAC, 250VDC
Current50A
Package / CaseCartridge, Non-Standard
Size / Dimension0.563" Dia x 2.000" L (14.30mm x 50.80mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t200
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FWX-50A14F
Related LinksFWX-5, FWX-50A14F Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
FWX-50A14F Details Description
Related parts for FWX-50A14F
RES SMD 6.81KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 15A 24V datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M12-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV 2CH OPEN COL 16DIP datasheet.pdf
RES 40 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 78.125MHZ 6CLCC datasheet.pdf
RES 8.87 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE FAST ACTING CUBE 60A datasheet.pdf
10UF 25V 6.3X17.5 105C AXI datasheet.pdf