Hirose Electric Co Ltd FX1-192P-1.27DSAL(71)
FX1-192P-1.27DSAL(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX1-192P-1.27DSAL(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HDR 192POS 1.27MM STR AU
Datasheet Download
FX1-192P-1.27DSAL(71).pdf
Availability of FX1-192P-1.27DSAL(71)
QUANTITY
FX1-192P-1.27DSAL(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX1-192P-1.27DSAL(71)
Internal Part NumberEIS-FX1-192P-1.27DSAL(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFX1
PackagingBulk
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions192
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesBoard Lock
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.402" (10.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX1-192P-1.27DSAL(71)
Related LinksFX1-192P-1, FX1-192P-1.27DSAL(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX1-192P-1.27DSAL(71) Details Description
Related parts for FX1-192P-1.27DSAL(71)
RES SMD 7.5M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
CARDEDGE 10POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
RES 0.75 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 16.9 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf