Stackpole Electronics Inc. RNCP0805FTD221R
RNCP0805FTD221R picture photo
Mfg. Part Number
RNCP0805FTD221R
Brief Description
RES SMD 221 OHM 1% 1/4W 0805
Datasheet Download
RNCP0805FTD221R.pdf
Availability of RNCP0805FTD221R
QUANTITY
RNCP0805FTD221R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCP0805FTD221R
Internal Part NumberEIS-RNCP0805FTD221R
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)221
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCP0805FTD221R
Related LinksRNCP080, RNCP0805FTD221R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCP0805FTD221R Details Description
Related parts for RNCP0805FTD221R
PANEL FRONT 24.5X19X0.13" NAT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1A DO214AC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 05VOUT datasheet.pdf
OSC MEMS CONFIGURABLE OUTPUT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 26POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK VERT 5POS GOLD datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 24COND 20AWG 100' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf