Hirose Electric Co Ltd FX1-216S-1.27DSL
FX1-216S-1.27DSL picture photo
Mfg. Part Number
FX1-216S-1.27DSL
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RECEPT 216POS 1.27MM R/A
Datasheet Download
FX1-216S-1.27DSL.pdf
Availability of FX1-216S-1.27DSL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FX1-216S-1.27DSL Order Process
Ship out your order
Specifications of FX1-216S-1.27DSL
Internal Part NumberEIS-FX1-216S-1.27DSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFX1
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions216
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
FeaturesBoard Lock
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.389" (9.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX1-216S-1.27DSL
Related LinksFX1-216S, FX1-216S-1.27DSL Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX1-216S-1.27DSL Details Description
Related parts for FX1-216S-1.27DSL
RES ARRAY 4 RES 33 OHM 8SRT datasheet.pdf
RES MO 2W 91 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
WDUALOBE CONNECTOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
DIE INSULATION NEST datasheet.pdf
RES 34.4 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf
ZACK STRIP FLAT PRINTED HORIZON datasheet.pdf
IC HALF-BRIDGE PWM TQFN datasheet.pdf
26500 24C 24#20 S BY RECP LC datasheet.pdf
12 LVDS/24 CMOS Output Clock Generator with Integrated 2.2 GHz VCO IC datasheet.pdf