Hirose Electric Co Ltd FX10A-100P/10-SV1(91)
FX10A-100P/10-SV1(91) picture photo
Mfg. Part Number
FX10A-100P/10-SV1(91)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HEADER 100POS W/POST SMD
Datasheet Download
FX10A-100P/10-SV1(91).pdf
Availability of FX10A-100P/10-SV1(91)
QUANTITY
FX10A-100P/10-SV1(91) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX10A-100P/10-SV1(91)
Internal Part NumberEIS-FX10A-100P/10-SV1(91)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFX10, FX11 - Board to Board High Speed Connectors
Video FileHigh Speed Connectors
Featured ProductFX10 Pitch Stacking Connector Series
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFunctionMax™ FX10
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions100
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Ground Plate, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights5mm
Height Above Board0.177" (4.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX10A-100P/10-SV1(91)
Related LinksFX10A-100P, FX10A-100P/10-SV1(91) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX10A-100P/10-SV1(91) Details Description
Related parts for FX10A-100P/10-SV1(91)
CONN SOCKET PGA ZIF GOLD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf