Hirose Electric Co Ltd FX10A-140S/14-SV(71)
FX10A-140S/14-SV(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX10A-140S/14-SV(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RECEPT 140POS W/POST SMD
Datasheet Download
FX10A-140S/14-SV(71).pdf
Availability of FX10A-140S/14-SV(71)
QUANTITY
FX10A-140S/14-SV(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX10A-140S/14-SV(71)
Internal Part NumberEIS-FX10A-140S/14-SV(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFX10, FX11 - Board to Board High Speed Connectors
Video FileHigh Speed Connectors
Featured ProductFX10 Pitch Stacking Connector Series
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFunctionMax™ FX10
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions140
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Ground Plate, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights4mm, 5mm
Height Above Board0.126" (3.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX10A-140S/14-SV(71)
Related LinksFX10A-140S, FX10A-140S/14-SV(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX10A-140S/14-SV(71) Details Description
Related parts for FX10A-140S/14-SV(71)
RES SMD 300 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIP CABLE - HDM30S/AE30G/HDM30S datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 8900UF 25V SCREW datasheet.pdf
TRANS NPN 20V 300MA CPH6 datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 1A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
RES 10K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS SKT datasheet.pdf
VARISTOR 558V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
DIA 4MM 3MM PW PNP NC datasheet.pdf