Hirose Electric Co Ltd FX10A-144P-SV(83)
FX10A-144P-SV(83) picture photo
Mfg. Part Number
FX10A-144P-SV(83)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HDR 144POS W/POST
Datasheet Download
FX10A-144P-SV(83).pdf
Availability of FX10A-144P-SV(83)
QUANTITY
FX10A-144P-SV(83) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX10A-144P-SV(83)
Internal Part NumberEIS-FX10A-144P-SV(83)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFX10 Pitch Stacking Connector Series
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFunctionMax™ FX10
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions144
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Mated Stacking Heights4mm
Height Above Board0.138" (3.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX10A-144P-SV(83)
Related LinksFX10A-14, FX10A-144P-SV(83) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX10A-144P-SV(83) Details Description
Related parts for FX10A-144P-SV(83)
IC FPGA 166 I/O 240HQFP datasheet.pdf
GRILL GRD FLTR&SPACR F/119MM FAN datasheet.pdf
DIODE LIMITER 20V 100MA SOT-23 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
RES 0.287 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
SF4B 12-CORE BOTTOM CAP CABLE 3M datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf