Hirose Electric Co Ltd FX10A-144P-SV1(83)
FX10A-144P-SV1(83) picture photo
Mfg. Part Number
FX10A-144P-SV1(83)
Brief Description
CONN HDR 144POS W/POST
Datasheet Download
FX10A-144P-SV1(83).pdf
Availability of FX10A-144P-SV1(83)
QUANTITY
FX10A-144P-SV1(83) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX10A-144P-SV1(83)
Internal Part NumberEIS-FX10A-144P-SV1(83)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFX10, FX11 - Board to Board High Speed Connectors
Featured ProductFX10 Pitch Stacking Connector Series
Standard Package1,000
SeriesFunctionMax™ FX10
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions144
Pitch0.020" (0.50mm)
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Mated Stacking Heights5mm
Height Above Board0.177" (4.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX10A-144P-SV1(83)
Related LinksFX10A-144, FX10A-144P-SV1(83) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX10A-144P-SV1(83) Details Description
Related parts for FX10A-144P-SV1(83)
LEGEND PANEL ROUND TRANSPARENT datasheet.pdf
CAP CER 22PF 10V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
ANT YAGI 5ELEM 450-470MHZ GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 1.65A 130 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
IC DDR 32M 166MHZ 90BGA datasheet.pdf
CAP FILM 0.47 UF 10% 400 VDC RAD datasheet.pdf
CAP 10 UF 20% 25 V datasheet.pdf