Hirose Electric Co Ltd FX10A-168P-SV(91)
FX10A-168P-SV(91) picture photo
Mfg. Part Number
FX10A-168P-SV(91)
Brief Description
CONN HDR 168POS W/POST SMD
Datasheet Download
FX10A-168P-SV(91).pdf
Availability of FX10A-168P-SV(91)
QUANTITY
FX10A-168P-SV(91) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX10A-168P-SV(91)
Internal Part NumberEIS-FX10A-168P-SV(91)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFX10 Pitch Stacking Connector Series
Standard Package1,000
SeriesFunctionMax™ FX10
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions168
Pitch0.020" (0.50mm)
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights4mm
Height Above Board0.138" (3.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX10A-168P-SV(91)
Related LinksFX10A-16, FX10A-168P-SV(91) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX10A-168P-SV(91) Details Description
Related parts for FX10A-168P-SV(91)
OPTOISOLATOR 3.75KV TRIAC 4MFP datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT OVP OTP HV 8SMD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 24SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 35A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf