Sullins Connector Solutions RBM25DRYH
RBM25DRYH picture photo
Mfg. Part Number
RBM25DRYH
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
RBM25DRYH.pdf
Availability of RBM25DRYH
QUANTITY
RBM25DRYH Order Process
Ship out your order
Specifications of RBM25DRYH
Internal Part NumberEIS-RBM25DRYH
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBM25DRYH
Related LinksRBM2, RBM25DRYH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBM25DRYH Details Description
Related parts for RBM25DRYH
24-PIN TEST CLIP GOLD DIP .30" datasheet.pdf
DSUB CABL-AMN15K/ AE15M / X datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 20-QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 80.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
OSC MEMS 133.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf