Hirose Electric Co Ltd FX10A-168P-SV4(85)
FX10A-168P-SV4(85) picture photo
Mfg. Part Number
FX10A-168P-SV4(85)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HEADER 168POS W/POST SMD
Datasheet Download
FX10A-168P-SV4(85).pdf
Availability of FX10A-168P-SV4(85)
QUANTITY
FX10A-168P-SV4(85) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX10A-168P-SV4(85)
Internal Part NumberEIS-FX10A-168P-SV4(85)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFX10 Pitch Stacking Connector Series
Standard Package250
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFunctionMax™ FX10
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions168
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Mated Stacking Heights8mm
Height Above Board0.285" (7.24mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX10A-168P-SV4(85)
Related LinksFX10A-168, FX10A-168P-SV4(85) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX10A-168P-SV4(85) Details Description
Related parts for FX10A-168P-SV4(85)
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 500V X7R 1210 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 250MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.1W TH datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES 130 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MICRO 51C P 10" RBW NI datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5.1V 16A datasheet.pdf
CONN DC-18GHZ TERM F SMA CHN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf