Hirose Electric Co Ltd FX10A-168S-SV(93)
FX10A-168S-SV(93) picture photo
Mfg. Part Number
FX10A-168S-SV(93)
Brief Description
CONN RECEPT 168POS W/POST SMD
Datasheet Download
FX10A-168S-SV(93).pdf
Availability of FX10A-168S-SV(93)
QUANTITY
FX10A-168S-SV(93) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX10A-168S-SV(93)
Internal Part NumberEIS-FX10A-168S-SV(93)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFX10 Pitch Stacking Connector Series
Standard Package1
SeriesFunctionMax™ FX10
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions168
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Mated Stacking Heights4mm, 5mm
Height Above Board0.126" (3.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX10A-168S-SV(93)
Related LinksFX10A-16, FX10A-168S-SV(93) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX10A-168S-SV(93) Details Description
Related parts for FX10A-168S-SV(93)
LIGHT PIPE RIGHT ANG SINGLE POS datasheet.pdf
CONN INTERFACE ONE PC 1MM 40POS datasheet.pdf
IC ECONOSCILL 2.048MHZ 8USOP datasheet.pdf
MOD THYRISTOR/DIODE 2000V Y2-DCB datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS R/A .100 TIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 500MW 1206 datasheet.pdf
LED XTE 465NM ROY BLUE 550MW SMD datasheet.pdf
CONN HDR 36POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
SPIFLASH 1.8V 8M-BIT 4KB UNIFORM datasheet.pdf