Hirose Electric Co Ltd FX10A-80P/8-SV(91)
FX10A-80P/8-SV(91) picture photo
Mfg. Part Number
FX10A-80P/8-SV(91)
Brief Description
CONN HEADER 80POS W/POST SMD
Datasheet Download
FX10A-80P/8-SV(91).pdf
Availability of FX10A-80P/8-SV(91)
QUANTITY
FX10A-80P/8-SV(91) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX10A-80P/8-SV(91)
Internal Part NumberEIS-FX10A-80P/8-SV(91)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFX10, FX11 - Board to Board High Speed Connectors
Video FileHigh Speed Connectors
Featured ProductFX10 Pitch Stacking Connector Series
Standard Package1,000
SeriesFunctionMax™ FX10
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions80
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Ground Plate, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights4mm
Height Above Board0.138" (3.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX10A-80P/8-SV(91)
Related LinksFX10A-80P, FX10A-80P/8-SV(91) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX10A-80P/8-SV(91) Details Description
Related parts for FX10A-80P/8-SV(91)
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 16K EE 14TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS R/A 2MM TIN T/H datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SHOULDER SCREW datasheet.pdf
CABLE R/A MALE 5POS SGL-END 4M datasheet.pdf
RES 137K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf