Hirose Electric Co Ltd FX10A-80P/8-SV1(71)
FX10A-80P/8-SV1(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX10A-80P/8-SV1(71)
Brief Description
CONN HEADER 80POS W/POST SMD
Datasheet Download
FX10A-80P/8-SV1(71).pdf
Availability of FX10A-80P/8-SV1(71)
QUANTITY
FX10A-80P/8-SV1(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX10A-80P/8-SV1(71)
Internal Part NumberEIS-FX10A-80P/8-SV1(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFX10, FX11 - Board to Board High Speed Connectors
Video FileHigh Speed Connectors
Featured ProductFX10 Pitch Stacking Connector Series
Standard Package80
SeriesFunctionMax™ FX10
PackagingTray
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions80
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Ground Plate, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights5mm
Height Above Board0.177" (4.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX10A-80P/8-SV1(71)
Related LinksFX10A-80P, FX10A-80P/8-SV1(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX10A-80P/8-SV1(71) Details Description
Related parts for FX10A-80P/8-SV1(71)
LED AMBER DIFF 2SMD R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DSUB FE 17W2 CRIMP INSULATOR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 15POS SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 14 OHM 1% 30W datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 1/4W PC PIN datasheet.pdf
JUMPER SKT WITH HANDLE RED datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf