Hirose Electric Co Ltd FX10A-80S/8-SV(71)
FX10A-80S/8-SV(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX10A-80S/8-SV(71)
Brief Description
CONN RECEPT 80POS W/POST SMD
Datasheet Download
FX10A-80S/8-SV(71).pdf
Availability of FX10A-80S/8-SV(71)
QUANTITY
FX10A-80S/8-SV(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX10A-80S/8-SV(71)
Internal Part NumberEIS-FX10A-80S/8-SV(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFX10, FX11 - Board to Board High Speed Connectors
Video FileHigh Speed Connectors
Featured ProductFX10 Pitch Stacking Connector Series
Standard Package80
SeriesFunctionMax™ FX10
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions80
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Ground Plate, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights4mm, 5mm
Height Above Board0.126" (3.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX10A-80S/8-SV(71)
Related LinksFX10A-80S, FX10A-80S/8-SV(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX10A-80S/8-SV(71) Details Description
Related parts for FX10A-80S/8-SV(71)
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN TEST SWITCH DISCONNECT .093 datasheet.pdf
SNSR OPTO TRANS 3.81MM REFL C-MT datasheet.pdf
DIN-SIGNAL R096MS-4,0C1-2 NFF datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM T412 datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 5% 1W 1218 datasheet.pdf
CONN FEMALE M12X1 ANGLE datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf