Hirose Electric Co Ltd FX10B-100P/10-SV(71)
FX10B-100P/10-SV(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX10B-100P/10-SV(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HEADER 100POS W/O POST SMD
Datasheet Download
FX10B-100P/10-SV(71).pdf
Availability of FX10B-100P/10-SV(71)
QUANTITY
FX10B-100P/10-SV(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX10B-100P/10-SV(71)
Internal Part NumberEIS-FX10B-100P/10-SV(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFX10, FX11 - Board to Board High Speed Connectors
Video FileHigh Speed Connectors
Featured ProductFX10 Pitch Stacking Connector Series
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFunctionMax™ FX10
PackagingTray
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions100
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesGround Plate, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights4mm
Height Above Board0.138" (3.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX10B-100P/10-SV(71)
Related LinksFX10B-100P, FX10B-100P/10-SV(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX10B-100P/10-SV(71) Details Description
Related parts for FX10B-100P/10-SV(71)
MOSFET N-CH 30V 93A TO-263AB datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 3POS TIN datasheet.pdf
IC CLOCK MULTIPLIER 8-SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC PROG CURRENT SOURCE 8DFN datasheet.pdf
USB3.0-A-USB3.0-MICRO-B 2M GOLD datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
OPTOPIPE OVER SFP SAMPLE PACK datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3.5MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1A AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.0V datasheet.pdf