Hirose Electric Co Ltd FX10B-120P/12-SV(71)
FX10B-120P/12-SV(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX10B-120P/12-SV(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HEADER 120POS W/O POST SMD
Datasheet Download
FX10B-120P/12-SV(71).pdf
Availability of FX10B-120P/12-SV(71)
QUANTITY
FX10B-120P/12-SV(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX10B-120P/12-SV(71)
Internal Part NumberEIS-FX10B-120P/12-SV(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFX10, FX11 - Board to Board High Speed Connectors
Video FileHigh Speed Connectors
Featured ProductFX10 Pitch Stacking Connector Series
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFunctionMax™ FX10
PackagingTray
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions120
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesGround Plate, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights4mm
Height Above Board0.138" (3.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX10B-120P/12-SV(71)
Related LinksFX10B-120P, FX10B-120P/12-SV(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX10B-120P/12-SV(71) Details Description
Related parts for FX10B-120P/12-SV(71)
CONN HEADR BRKWAY .100 06POS STR datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
FIXED IND 6.8MH 360MA 2.9 OHM TH datasheet.pdf
VARISTOR 610V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf