Amphenol Industrial PT08E-14-12S(SR)
PT08E-14-12S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT08E-14-12S(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 12POS INLINE SKT RA
Datasheet Download
PT08E-14-12S(SR).pdf
Availability of PT08E-14-12S(SR)
QUANTITY
PT08E-14-12S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT08E-14-12S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT08E-14-12S(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT08E-14-12S(SR)
Related LinksPT08E-14, PT08E-14-12S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT08E-14-12S(SR) Details Description
Related parts for PT08E-14-12S(SR)
RES SMD 562 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 240V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONN EDGE .100 12POS HL LOW P datasheet.pdf
CONN SATA RCPT 22POS SLD SMD datasheet.pdf