Hirose Electric Co Ltd FX10B-120P-SV1(91)
FX10B-120P-SV1(91) picture photo
Mfg. Part Number
FX10B-120P-SV1(91)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HDR 120POS W/O POST SMD
Datasheet Download
FX10B-120P-SV1(91).pdf
Availability of FX10B-120P-SV1(91)
QUANTITY
FX10B-120P-SV1(91) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX10B-120P-SV1(91)
Internal Part NumberEIS-FX10B-120P-SV1(91)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFX10 Pitch Stacking Connector Series
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFunctionMax™ FX10
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions120
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights5mm
Height Above Board0.177" (4.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX10B-120P-SV1(91)
Related LinksFX10B-120, FX10B-120P-SV1(91) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX10B-120P-SV1(91) Details Description
Related parts for FX10B-120P-SV1(91)
HEX STANDOFF 6-32 ALUMINUM 5/8" datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 50K OHM 10% 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.62K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CABLE 15COND 20AWG SHLD 500' datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
GROMMET EDGE FLAME RETARDANT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 5.6UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf