Hirose Electric Co Ltd FX10B-120S/12-SV(71)
FX10B-120S/12-SV(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX10B-120S/12-SV(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RECEPT 120POS W/O POST SMD
Datasheet Download
FX10B-120S/12-SV(71).pdf
Availability of FX10B-120S/12-SV(71)
QUANTITY
FX10B-120S/12-SV(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX10B-120S/12-SV(71)
Internal Part NumberEIS-FX10B-120S/12-SV(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFX10, FX11 - Board to Board High Speed Connectors
Video FileHigh Speed Connectors
Featured ProductFX10 Pitch Stacking Connector Series
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFunctionMax™ FX10
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions120
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesGround Plate, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights4mm, 5mm
Height Above Board0.126" (3.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX10B-120S/12-SV(71)
Related LinksFX10B-120S, FX10B-120S/12-SV(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX10B-120S/12-SV(71) Details Description
Related parts for FX10B-120S/12-SV(71)
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 635KHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN JACK 4POS MALE SOLDER GOLD datasheet.pdf
RES 12.3K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR MIC23250-AAYMT datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZE16 M40 datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS CABLE SKT datasheet.pdf
CONN HDR 34POS GOLD TH/RA datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 5% 1250VDC AXIA datasheet.pdf
CAP FILM 1.2UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
Non-Isolated 10A SIP DC/DC Converters datasheet.pdf