Hirose Electric Co Ltd FX10B-120S-SV(21)
FX10B-120S-SV(21) picture photo
Mfg. Part Number
FX10B-120S-SV(21)
Brief Description
CONN RECEPT 120POS W/O POST SMD
Datasheet Download
FX10B-120S-SV(21).pdf
Availability of FX10B-120S-SV(21)
QUANTITY
FX10B-120S-SV(21) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX10B-120S-SV(21)
Internal Part NumberEIS-FX10B-120S-SV(21)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFX10 Pitch Stacking Connector Series
Standard Package1,000
SeriesFunctionMax™ FX10
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions120
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights4mm, 5mm
Height Above Board0.126" (3.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX10B-120S-SV(21)
Related LinksFX10B-12, FX10B-120S-SV(21) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX10B-120S-SV(21) Details Description
Related parts for FX10B-120S-SV(21)
TVS DIODE 25.6VWM DO201AE datasheet.pdf
FERRITE 8A 100 OHMS 1812 SMD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 55V 18A DPAK datasheet.pdf
IC AMP LNA GPS/GNSS 6-WLP datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 PVC 26.8MM datasheet.pdf
RES SMD 8.1K OHM 0.01% 1/2W 2010 datasheet.pdf
OB BTS ET 24 ASY datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC SDRAM 128M 143MHZ 54TSOP datasheet.pdf