Hirose Electric Co Ltd FX10B-140S/14-SV(71)
FX10B-140S/14-SV(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX10B-140S/14-SV(71)
Brief Description
CONN RECEPT 140POS W/O POST SMD
Datasheet Download
FX10B-140S/14-SV(71).pdf
Availability of FX10B-140S/14-SV(71)
QUANTITY
FX10B-140S/14-SV(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX10B-140S/14-SV(71)
Internal Part NumberEIS-FX10B-140S/14-SV(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFX10, FX11 - Board to Board High Speed Connectors
Video FileHigh Speed Connectors
Featured ProductFX10 Pitch Stacking Connector Series
Standard Package50
SeriesFunctionMax™ FX10
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions140
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesGround Plate, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights4mm, 5mm
Height Above Board0.126" (3.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX10B-140S/14-SV(71)
Related LinksFX10B-140S, FX10B-140S/14-SV(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX10B-140S/14-SV(71) Details Description
Related parts for FX10B-140S/14-SV(71)
CAP ALUM 470UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CONN RECEPT 12POS SINGLE TIN datasheet.pdf
IC PLD 25NS 20DIP datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 30.9K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 281POS GOLD datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf