Hirose Electric Co Ltd FX10B-168P-SV3(83)
FX10B-168P-SV3(83) picture photo
Mfg. Part Number
FX10B-168P-SV3(83)
Brief Description
CONN HEADER 168POS W/O POST SMD
Datasheet Download
FX10B-168P-SV3(83).pdf
Availability of FX10B-168P-SV3(83)
QUANTITY
FX10B-168P-SV3(83) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX10B-168P-SV3(83)
Internal Part NumberEIS-FX10B-168P-SV3(83)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFX10 Pitch Stacking Connector Series
Standard Package800
SeriesFunctionMax™ FX10
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions168
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Mated Stacking Heights7mm
Height Above Board0.256" (6.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX10B-168P-SV3(83)
Related LinksFX10B-168, FX10B-168P-SV3(83) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX10B-168P-SV3(83) Details Description
Related parts for FX10B-168P-SV3(83)
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 32-QFN datasheet.pdf
CONN HEADER 88POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
EMI FILTER 250VAC 20A DIN RAIL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 15A datasheet.pdf
IDC BOX HEADER 0.100 30 POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
NT24K FILLER PANEL (REQUIRED TO datasheet.pdf
CAP FILM 9.1 NF 10% 1600VDC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf