Hirose Electric Co Ltd FX10B-80P/8-SV(91)
FX10B-80P/8-SV(91) picture photo
Mfg. Part Number
FX10B-80P/8-SV(91)
Brief Description
CONN HEADER 80POS W/O POST SMD
Datasheet Download
FX10B-80P/8-SV(91).pdf
Availability of FX10B-80P/8-SV(91)
QUANTITY
FX10B-80P/8-SV(91) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX10B-80P/8-SV(91)
Internal Part NumberEIS-FX10B-80P/8-SV(91)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFX10, FX11 - Board to Board High Speed Connectors
Video FileHigh Speed Connectors
Featured ProductFX10 Pitch Stacking Connector Series
Standard Package1,000
SeriesFunctionMax™ FX10
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions80
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesGround Plate, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights4mm
Height Above Board0.138" (3.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX10B-80P/8-SV(91)
Related LinksFX10B-80P, FX10B-80P/8-SV(91) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX10B-80P/8-SV(91) Details Description
Related parts for FX10B-80P/8-SV(91)
CAP CER 2200PF 500V X7R 1812 datasheet.pdf
IC REG QD BCK/LINEAR SYNC 16TQFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 29POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
MODULE DDR3 SDRAM 4GB 204SODIMM datasheet.pdf
DAA LITELINK III RING DETECT datasheet.pdf
QSFP PATCH CABLE 3M 26 AWG datasheet.pdf
INTERCHANGEABLE CHIP .1C datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
FERRITE CHIP BEAD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf