Hirose Electric Co Ltd FX10B-80S/8-SV(71)
FX10B-80S/8-SV(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX10B-80S/8-SV(71)
Brief Description
CONN RECEPT 80POS W/O POST SMD
Datasheet Download
FX10B-80S/8-SV(71).pdf
Availability of FX10B-80S/8-SV(71)
QUANTITY
FX10B-80S/8-SV(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX10B-80S/8-SV(71)
Internal Part NumberEIS-FX10B-80S/8-SV(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFX10, FX11 - Board to Board High Speed Connectors
Video FileHigh Speed Connectors
Featured ProductFX10 Pitch Stacking Connector Series
Standard Package80
SeriesFunctionMax™ FX10
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions80
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesGround Plate, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights4mm, 5mm
Height Above Board0.126" (3.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX10B-80S/8-SV(71)
Related LinksFX10B-80S, FX10B-80S/8-SV(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX10B-80S/8-SV(71) Details Description
Related parts for FX10B-80S/8-SV(71)
DIODE SCHOTTKY 50V 5A DO201AD datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM VM 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC USB POWER MANAGER 24-UTQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 700MA 1.2 OHM SMD datasheet.pdf
MID RANGE ANT TNC SOCKET US datasheet.pdf
TERMINAL ZTR 2.5-2 BLUE datasheet.pdf
Connector Socket 31 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf