Hirose Electric Co Ltd FX11A-100P-SV(21)
FX11A-100P-SV(21) picture photo
Mfg. Part Number
FX11A-100P-SV(21)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HDR 100POS 2.5MM
Datasheet Download
FX11A-100P-SV(21).pdf
Availability of FX11A-100P-SV(21)
QUANTITY
FX11A-100P-SV(21) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX11A-100P-SV(21)
Internal Part NumberEIS-FX11A-100P-SV(21)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFX11
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions100
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights2.5mm
Height Above Board0.084" (2.13mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX11A-100P-SV(21)
Related LinksFX11A-10, FX11A-100P-SV(21) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX11A-100P-SV(21) Details Description
Related parts for FX11A-100P-SV(21)
FUSE GLASS 630MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
BLADE HEX 7/32" 5.51" datasheet.pdf
CONN CBL RPSMA MALE-N1 MALE 4FT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 1A 16DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf