Hirose Electric Co Ltd FX11A-100P-SV(22)
FX11A-100P-SV(22) picture photo
Mfg. Part Number
FX11A-100P-SV(22)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HDR 100POS 2.5MM
Datasheet Download
FX11A-100P-SV(22).pdf
Availability of FX11A-100P-SV(22)
QUANTITY
FX11A-100P-SV(22) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX11A-100P-SV(22)
Internal Part NumberEIS-FX11A-100P-SV(22)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFX11
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions100
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights2.5mm
Height Above Board0.084" (2.13mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX11A-100P-SV(22)
Related LinksFX11A-10, FX11A-100P-SV(22) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX11A-100P-SV(22) Details Description
Related parts for FX11A-100P-SV(22)
JUMPER-H1507TR/A3048Y/X 5" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN FFC FPC RCPT 7POS 2.54MM datasheet.pdf
TVS DIODE 102VWM 165VC DO214AB datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
RES 13.3 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
LOW PROFILE, 4 POLE/10 AMP, WC datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 25MA 20V datasheet.pdf