Hirose Electric Co Ltd FX11A-100P-SV0.5(21)
FX11A-100P-SV0.5(21) picture photo
Mfg. Part Number
FX11A-100P-SV0.5(21)
Brief Description
CONN HDR 100POS 3MM
Datasheet Download
FX11A-100P-SV0.5(21).pdf
Availability of FX11A-100P-SV0.5(21)
QUANTITY
FX11A-100P-SV0.5(21) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX11A-100P-SV0.5(21)
Internal Part NumberEIS-FX11A-100P-SV0.5(21)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesFX11
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions100
Pitch0.020" (0.50mm)
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights3mm
Height Above Board0.103" (2.63mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX11A-100P-SV0.5(21)
Related LinksFX11A-100P, FX11A-100P-SV0.5(21) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX11A-100P-SV0.5(21) Details Description
Related parts for FX11A-100P-SV0.5(21)
Crystal 3.579545MHz 30ppm 17pF 150 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SOD523 datasheet.pdf
FUSE CERM 750MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 1.5KVDC SCREW datasheet.pdf
KK 100 HDR FLAT VERT TIN 10POS datasheet.pdf
19" RACK SURGE PROT PORTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONNECTOR 96POS RA TERM DIN datasheet.pdf