Hirose Electric Co Ltd FX11B-100P-SV0.5(22)
FX11B-100P-SV0.5(22) picture photo
Mfg. Part Number
FX11B-100P-SV0.5(22)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HDR 100POS 3MM
Datasheet Download
FX11B-100P-SV0.5(22).pdf
Availability of FX11B-100P-SV0.5(22)
QUANTITY
FX11B-100P-SV0.5(22) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX11B-100P-SV0.5(22)
Internal Part NumberEIS-FX11B-100P-SV0.5(22)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFX11
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions100
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights3mm
Height Above Board0.103" (2.63mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX11B-100P-SV0.5(22)
Related LinksFX11B-100P, FX11B-100P-SV0.5(22) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX11B-100P-SV0.5(22) Details Description
Related parts for FX11B-100P-SV0.5(22)
RES SMD 37.4KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FUSE 200A 690V 00B/60 AR datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 15NS 44TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 28AWG SHLD 500' datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf