Hirose Electric Co Ltd FX11B-100S-SV(21)
FX11B-100S-SV(21) picture photo
Mfg. Part Number
FX11B-100S-SV(21)
Brief Description
CONN RECEPT 100POS 2.5MM
Datasheet Download
FX11B-100S-SV(21).pdf
Availability of FX11B-100S-SV(21)
QUANTITY
FX11B-100S-SV(21) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX11B-100S-SV(21)
Internal Part NumberEIS-FX11B-100S-SV(21)
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions100
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights2.5mm, 3mm
Height Above Board0.083" (2.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX11B-100S-SV(21)
Related LinksFX11B-10, FX11B-100S-SV(21) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX11B-100S-SV(21) Details Description
Related parts for FX11B-100S-SV(21)
CONN RCPT 39POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 0.453 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 212V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 6A 125V datasheet.pdf
CONN MINI COAX JACK 50 OHM PCB datasheet.pdf
RF SIGNAL 5R METRAL HDR datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CMOS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
OSC MEMS 133.33MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf