Hirose Electric Co Ltd FX11B-80P-SV0.5(22)
FX11B-80P-SV0.5(22) picture photo
Mfg. Part Number
FX11B-80P-SV0.5(22)
Brief Description
CONN HDR 80POS 3MM
Datasheet Download
FX11B-80P-SV0.5(22).pdf
Availability of FX11B-80P-SV0.5(22)
QUANTITY
FX11B-80P-SV0.5(22) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX11B-80P-SV0.5(22)
Internal Part NumberEIS-FX11B-80P-SV0.5(22)
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions80
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights3mm
Height Above Board0.103" (2.63mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX11B-80P-SV0.5(22)
Related LinksFX11B-80P, FX11B-80P-SV0.5(22) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX11B-80P-SV0.5(22) Details Description
Related parts for FX11B-80P-SV0.5(22)
RES SMD 887 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC REG BUCK SEPIC ADJ 4.5A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN FMALE M12 3POS STR 5M CABLE datasheet.pdf
IC FIFO 1KX20 2.5V 10NS 208BGA datasheet.pdf
CONN FERRULE UNINSUL 2/0 AWG datasheet.pdf
CONN HDR 15POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf