Hirose Electric Co Ltd FX11LA-80S/8-SV(71)
FX11LA-80S/8-SV(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX11LA-80S/8-SV(71)
Brief Description
CONN RECEPT 80POS W/POSTS SMD
Datasheet Download
FX11LA-80S/8-SV(71).pdf
Availability of FX11LA-80S/8-SV(71)
QUANTITY
FX11LA-80S/8-SV(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX11LA-80S/8-SV(71)
Internal Part NumberEIS-FX11LA-80S/8-SV(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFX10, FX11 - Board to Board High Speed Connectors
Standard Package70
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions80
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Ground Plate, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights2mm
Height Above Board0.065" (1.65mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX11LA-80S/8-SV(71)
Related LinksFX11LA-80, FX11LA-80S/8-SV(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX11LA-80S/8-SV(71) Details Description
Related parts for FX11LA-80S/8-SV(71)
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 PROG 28-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.5MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC ADC LP CONVERT 24BIT 10-MSOP datasheet.pdf
SENSOR 750PSIS 1/4NPT 5V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125" datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:1 1MHZ 16SOIC datasheet.pdf