Yageo CC0603ZRY5V7BB104
CC0603ZRY5V7BB104 picture photo
Mfg. Part Number
CC0603ZRY5V7BB104
Brief Description
CAP CER 0.1UF 16V Y5V 0603
Datasheet Download
CC0603ZRY5V7BB104.pdf
Availability of CC0603ZRY5V7BB104
QUANTITY
CC0603ZRY5V7BB104 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0603ZRY5V7BB104
Internal Part NumberEIS-CC0603ZRY5V7BB104
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMultilayer Ceramic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0603ZRY5V7BB104
Related LinksCC0603ZR, CC0603ZRY5V7BB104 Datasheet, Yageo Distributor
CC0603ZRY5V7BB104 Details Description
Related parts for CC0603ZRY5V7BB104
RES SMD 15K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CAP MICA 200PF 1% 1KV 2220 datasheet.pdf
IC REG DL BCK/LINEAR 20-TSSOP datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
CONN ADAPTER 3P-3P F-M PNL MNT datasheet.pdf
IC TOUCH SCREEN CTLR 20-SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf